Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Με θέμα: Το σταυρό που σηκώνουμε

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

intergallactic

intergallactic

Τα παρακάτω λόγια έχουν νομίζω αρκετή σχέση με το θέμα της Τετάρτης:

Πριν σου στείλει ο Θεός τον Σταυρό που σηκώνεις, τον κοίταξε με τα πάνσοφα μάτια Του, τον εξέτασε με τη Θεία λογική Του, τον ήλεγξε με την ατελείωτη δικαιοσύνη Του, τον θέρμανε στη γεμάτη αγάπη καρδιά Του, τον ζύγισε καλά με τα στοργικά Του χέρια μην τυχόν και πέσει βαρύτερος απ' όσο μπορείς να σηκώσεις.
Κι αφού υπελόγισε το θάρρος σου, τον ευλόγησε και τον απίθωσε στους ώμους σου. Μπορείς να τον σηκώσεις! Κράτησέ τον κι ανέβαινε από το Γολγοθά προς την Ανάσταση

Και μια ιστορία
Ενας πιστος και ευσεβης Χριστιανος, ηταν αρρωστος για αρκετο καιρο,περνωντας συχνα ατελειωτες ωρες μονος.
Κοιταζε την εικονα του Χριστου και προσευχοταν.Σε μια στιγμη λεγει,"Χριστε μου,ενταξει να μου δωσεις Σταυρο,αλλα οχι τοσο βαρυ ,εναν Σταυρο που να μπορω να τον σηκωσω".
Του απαντα ο Χριστος,"ελα να διαλεξεις εσυ τον Σταυρο σου",και τον παιρνει και τον πηγαινει σε μια κοιλαδα,οπου ηταν ενα μεγαλο πληθος Σταυρων. Αλλοι μεγαλοι,αλλοι μικροι,αλλοι σιδερενιοι,αλλοι πετρινοι,αλλοι ξυλινοι,αλλοι αγκαθωτοι. Πληθος ανθρωπων τους κρατουσαν,αλλος στον ωμο,αλλος στην πλατη,αλλος σερνομενος .
Μερικοι ανθρωποι ηταν γεροι,αλλοι ηταν νεοι ,αλλοι παιδακια.
Του λεει λοιπον ο Χριστος,"διαλεξε τον Σταυρο σου". Ψαχνει λοιπον με το βλεμμα του ο φιλος μας,αγγιζει μερικους Σταυρους,δοκιμαζει να τους σηκωσει,τιποτα,ο ενας πιο βαρυς απο τον αλλον.
Ξαφνικα πεφτει το βλεμμα του σε ενα μικρο Σταυρουλακι απο φελο,που ηταν μισοσκεπασμενο απο ενα θαμνο.
"Νατος !" λεει ολοχαρος,"τον βρηκα ! αυτον το Σταυρο θελω ! "
"Μα παιδι μου", λεγει ο Κυριος, "αυτον ακριβως το Σταυρο σου εχω δωσει,αυτος ειναι ο δικος σου Σταυρος !".

Μάριος

socrates13

socrates13
Admin

Θα πω, χαριτολογώντας, ότι ο Θεός τον "έστειλε αδιάβαστο". Σημαντικό πράγμα να σκεφτόμαστε και να νιώσουμε ότι ο Θεός μάς στέλνει πράγματα για να μας διορθώσει ή να μας συμβουλεύσει κατάλληλα. Ας είναι ευλογημένοι οι Σταυροί που μάς δίνει Αυτός που σήκωσε τον μεγαλύτερο Σταυρό για όλους εμάς τους αναξίους του δούλους. Αμήν.

over the rainbow

over the rainbow

Και ειναι τοσο υπεροχα αυτα τα λογια νικο.. το να ξερεις οτι υπαρχει η προνοια του Θεου, οτι αυτο το "δεν αντεχω αλλο" ειναι μονο απογοητευση οχι γεγονος, γιατι το ποσο αντεχεις δεν το γνωριζεις εσυ. το γνωριζει αλλος.. κ Εκεινος, αν πραγματι δεν αντεχεις αλλο, θα παρει την δοκιμασια..
"ανακαλυψε τις ευλογιες που κρυβονται πισω απο τις δοκιμασιες.." προσπαθησε να μου πει πριν αρκετο καιρο καποιος κ μου πηρε αλλο τοσο χρονο για να καταλαβω οτι στο τελος δε μενει τιποτα αλλο παρα το να δοξασεις το Θεο πιο πολυ για τους μεγαλους πειρασμους της ζωης σου, γιατι θα εχεις καταλαβει οτι η απειρη αγαπη Του εργαζοταν μονο κ μονο για να σε φερει πιο κοντα Του.. κ ποια μεγαλυτερη ευλογια απο αυτο;

intergallactic

intergallactic

over the rainbow έγραψε:...γιατι θα εχεις καταλαβει οτι η απειρη αγαπη Του εργαζοταν μονο κ μονο για να σε φερει πιο κοντα Του..

αλλά και να σε κάνει πιο δυνατό! Αυτό πιστεύω πως θέλει ο Θεός να είμαστε• δυνατοί, ατρόμητοι αλλά και ταπεινοί. Είναι ένας περιέργος συνδιασμός που με τη βοήθεια Του, πραγματοποιείται.

(Το post που έχω πιο πάνω, δεν είναι από μένα, αλλά από το Μάριο, ο οποίος με παρακάλεσε να το ανεβάσω.)

socrates13

socrates13
Admin

Ένα απλό αλλά γεμάτο νόημα βίντεο. Ας το βλέπουμε κι ας προβληματιζόμαστε, αλλά και να δοξάζουμε τον Θεό:




Και ένα ακόμη καλό video:

piere

piere

Στις καθημερινές δυσκολίες, αυτό που δίνει κουράγιο, δύναμη και θάρρος είναι η σκέψη ότι ο Θεός είναι πάντα κοντά μας.

Μια νύχτα, κάποιος άνθρωπος είδε ένα όνειρο. Ονειρεύτηκε ότι περπατούσε στην ακρογιαλιά με Τον Θεό. Στον ουρανό άστραψαν σκηνές από τη ζωή του. Σε κάθε σκηνή έβλεπε δύο ζευγάρια πατημασιές πάνω στην άμμο. Το ένα άνηκε σ' αυτόν και το άλλο στον Θεό. Όταν και η τελευταία σκηνή της ζωής του έλαμψε μπροστά του, κοίταξε πίσω στις πατημασιές στην άμμο. Παρατήρησε πως πολλές φορές στο δρόμο της ζωής του υπήρχε μόνο ένα ζευγάρι πατημασιές. Ακόμη πως αυτό συνέβαινε στις πιο δύσκολες και θλιμμένες του στιγμές. Αυτό πραγματικά τον πείραξε και ρώτησε Τον Θεό: "Θεέ μου, όταν αποφάσισα να σε ακολουθήσω, είπες πως θα βαδίζουμε μαζί αυτόν τον δρόμο, αλλά παρατήρησα πως στις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου, υπάρχει μόνο ένα ζευγάρι πατημασιές. Δεν καταλαβαίνω! Γιατί όταν σε χρειαζόμουν πολύ, εσύ με άφηνες;" Και ο Θεός απάντησε: " Αγαπημένο μου παιδί, σε αγαπώ και δε σε άφησα ποτέ! Στις στιγμές της δοκιμασίας και του πόνου που βλέπεις ένα μόνο ζευγάρι πατημασιές σε κρατούσα στην αγκαλιά μου ".

socrates13

socrates13
Admin

Μια ακόμα εξαιρετική παραγωγή τής Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας...


"Ο Σταυρός σου"





https://www.youtube.com/watch?v=rG0ue_ojiek&feature=related



Έχει επεξεργασθεί από τον/την socrates13 στις Τετ 01 Φεβ 2012, 2:01 am, 2 φορές συνολικά

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 

(0)